Yusuf Suleiman – en röst för friheten
Yusuf Suleiman framför traditionell uigurisk folkmusik – en konstform som han länge inte kunnat utöva fritt. Han är verksam som musiker och sångare specialiserad på uigurisk folkmusik, och han experimenterar även med både traditionella och moderna instrument.
Som en del av den uiguriska minoriteten har Yusuf tvingats leva under förtryck i Kina. Han flydde till Turkiet 2016. Där möttes han även av hot och begränsningar. Åren 23-25 var han fristadsartist i Piteå och studerar musik på Framnäs folkhögskola.
Publiken uppskattar honom särskilt för att han bär med sig och förmedlar den uiguriska musikkulturen — hans sång är autentisk och levande, och hans engagemang för att bevara och utveckla musiktraditionen väcker tydlig respons.
”Min röst och min musik är mina vapen för att kämpa mot förtrycket,” säger Yusuf.
Under konserten möter vi honom tillsammans med gitarristen Tommy Lakso.
Konserten hade fri entré och presenterades i samarbete med Rättighetscentrum Norrbotten och Fristad Piteå.
Inspelad under Festspelen i Piteå på Studio Acusticum, i samarbete mellan Festspelen och Studio Acusticum
Få spelningar, erbjudanden, evenemang direkt i din inkorg
Skriv in din mailadress och få all information kring evenemangen direkt till din inkorg!